Úvodní strana > Krajské listy > Cheb má babybox, první nové generace

 Cheb má babybox, první nové generace

Zakladatelem projektu babyboxu je Ludvik Hess
Babyboxů, tedy schránek na odložení nechtěných dětí, které mají šanci získat nové rodiny, je v České republice celkem 47. Na ten zatím poslední, instalovaný ve zdi u vchodu do chebské nemocnice, přispěl Karlovarský kraj částkou 40 tisíc korun.

Zakladatelem a duší projektu babyboxů je Ludvík Hess. Muž vícero profesí, který si lidi získává svou zarputilostí a bezprostředností, ocenil, jak rychle se na umístění babyboxu v Chebu a také v Karlových Varech dohodl s představiteli kraje a Karlovarské krajské nemocnice. „Věděl jsem, že babybox mají v Sokolově. Jako příznivec celého projektu jsem tedy okamžitě souhlasil s tím, aby byl k dispozici i v dalších dvou bývalých okresech,“ řekl hejtman Josef Novotný. Stejně bezproblémové bylo i jednání s generálním ředitelem KKN Luďkem Nečesaným, který byl už při otevření babyboxu v Liberci, tehdy 10. v republice.

Na zprovoznění babyboxu v Chebu se podílela řada dárců - firem a společností, úřadů i jednotlivců.Chebská schránka, která má pořadové číslo 47, je první v řadě babyboxů nové generace. „Především se nemusí s ničím manipulovat. Stačí stisknout tlačítko a po otevření dvířek dítě vložit do vyhřívané vaničky,“ popsal Hess s tím, že zdravotníci, kteří se o odložené dítě postarají, dostanou bezprostředně po otevření schránky na mobilní telefon MMS zprávu.

Ludvík Hess poděkoval všem , kteří se na projektu chebského babyboxu podíleli, vedle vedení kraje, měst a obcí a zástupcům větších i malých firem a společností i soukromým dárcům. Příjemným překvapením pro něho byla iniciativa dvou studentek karlovarské pedagogické školy. Veronika Březinová a Veronika Jánská vytvořily kalendář, který budou nabízet a jeho větší verzi dražit na svém maturitním plese 27. ledna 2012. „Chtěli jsme nějak pomoci dětem a napadl nás kalendář a projekt babyboxů. Až později jsme se dozvěděly, že mají být další babyboxy instalovány u nás v kraji," uvedly dívky.

Výtěžek z prodeje kalendáře Veroniky Jánské (vlevo) a Veroniky Březinové půjde na projekt babyboxů.

Během šesti let trvání projektu babyboxů bylo zachráněno celkem 62 dětí, nejvíce - 17 - ze schránky v pražském Hloubětíně.

Otevření babyboxu v v Nemocnici Karlovy Vary je plánováno na 9. únor 2012.

Za stránku zodpovídá: Romana Nájemníková
Datum vydání: 20.12.2011 0:00