Domů Aktuality Tyrolsko nabízí kuchařům a číšníkům z Karlovarského kraje práci

Tyrolsko nabízí kuchařům a číšníkům z Karlovarského kraje práci

Z Karlovarského kraje se za prací do rakouské spolkové země Tyrolsko může vydat asi 40 kuchařů a číšníků. Sezonní práci v zimním období jim tam zprostředkovaly úřady práce v Karlovarském kraji po dohodě s rakouskými partnery.
„Zájemce o zaměstnání v zahraničí budeme ale ještě prověřovat z hlediska odbornosti a jazykových znalostí,“ říká ředitel Úřadu práce v Karlových Varech (ÚPKV) Jiří Novák.
 Úřady práce v Chebu, Sokolově a Karlových Varech přijímat přihlášky zájemců o sezonní práci v Tyrolsku ještě do 12. listopadu. „Pak si uchazeče pozveme k menšímu pohovoru. Chceme si jenom ověřit, zda skutečně splňují požadavky rakouské strany. Je to první taková akce, takže máme zájem, aby byly obě strany spokojené,“ dodává šéf ÚPKV.
 Nároky rakouských zaměstnavatelů jsou vysoké. Letos chtějí penziony a hotely v zimních střediscích Rakouska jen kuchaře a číšníky. Musejí být vyučeni v oboru, mít za sebou několikaletou praxi a dobře ovládat němčinu. „Za to nabízí zaměstnavatelé uchazečům plat kolem 1 000 EUR měsíčně a k tomu jim zaplatí i veškeré přesčasy. Ubytování a strava přitom bude zdarma,“ doplňuje Novák.
 Po pohovorech odešle ÚPKV žádosti 30 až 40 vybraných zájemců rakouským zaměstnavatelům. Ti už se s nimi sami spojí a domluví termín nástupu.
 „V budoucnu by takto mohli najít uplatnění v zimní sezoně také recepční, pokojské a možná i další profese. Uvidíme, jaká bude spokojenost rakouské strany s našimi lidmi,“ doplňuje Jiří Novák.

 

O české pracovníky mají zájem i Dolní Rakousy. Dolnorakouský hejtman Erwin Pröll zhruba před měsícem prohlásil, že by Češi mohli vyplnit některé mezery na trhu práce v zemi, kde chybějí například zaměstnanci v sociálních službách. Pröll se proto chce zasadit o částečné umožnění vstupu pracovních sil z nových zemí EU do Rakouska.
 Přechodné období pro omezení volného pohybu pracovníků platí pro všechny unijní nováčky kromě Malty a Kypru. „Staří“ členové mohou omezit příliv pracovní síly z nových členských zemí po dva roky. Poté bude toto omezení revidováno. Přechodné období by mělo skončit po pěti letech, ale může být prodlouženo o další dva roky. Z 15 států „staré“ EU své trhy zatím otevřely pouze Velká Británie, Irsko a Švédsko.

 

Sousední Německo například přiděluje kvóty. Pokud na dané pracovní místo chybí německá pracovní síla, může získat pracovní povolení i občan z nové členské země EU. Největší zájem má Německo o číšníky nebo kuchaře.

Datum aktualizace 11. 11. 2004 - 10:48