Úvodní strana > Krajské listy > Zámek Kynžvart obdržel prestižní medaili Europa Nostra

 Zámek Kynžvart obdržel prestižní medaili Europa Nostra

Zámek Kynžvart obdržel prestižní medaili Europa Nostra
Zámek Kynžvart v Karlovarském kraji se stal jedním ze šesti vítězů v prestižní mezinárodní soutěži pořádané organizací Europa Nostra. Slavnostního předání ceny "Za příkladnou a všestrannou rekonstrukci objektu evropského kulturního významu, včetně jeho knihovny a cenných sbírek původního vybavení a dalších uměleckých děl" se v pondělí 10. června odpoledne zúčastnil vedle hejtmana Karlovarského kraje Josefa Pavla a ředitele Státního památkového ústavu v Plzni Karla Drhovského a dalších hostů také vedoucí sekce investic delegace Evropské komise v ČR Ruud van Enk.

"Europa Nostra je celoevropskou federací nevládních a nevýdělečných organizací, které jsou v současnosti aktivní při ochraně evropského kulturního dědictví. Tato federace od roku 1978 oceňuje realizované projekty, týkající se ochrany a zhodnocení stavebních, či přírodních památek. Takto získala v České republice v roce 1990 ocenění například historická budova Národního divadla a v roce 2000 Müllerova vila v Praze," říká tiskový mluvčí kraje Tomáš Svoboda.

Rekonstrukce zámku Kynžvart byla hodnocena letos v březnu v Kodani jako pozoruhodný výkon v oblasti památkové obnovy. Dvouletá, rozsáhlá a náročná obnova zámku začala v roce 1998 díky finanční podpoře z programu Phare Evropské unie. Za rok 2001 bylo medailí Europa Nostra oceněno kromě zámku Kynžvart ještě pět dalších významných projektů v Dánsku, Estonsku, Itálii, na Kypru a na Maltě.

"Zámek Kynžvart je skutečně unikátní památkou překračující svým významem hranice nejen Karlovarského kraje, ale celé České repubilky. Svědčí o tom podpora Evropské unie, které proto patří velký dík. Nemenší dík patří všem, kdo se na obnově zámku Kynžvart podíleli. Pro náš region je toto místo významné, a to minimálně ve dvojím smyslu. Je to samozřejmě významná kulturní zajímavost a památné místo dějin evropské politiky, které činí obraz našeho regionu pro jeho návštěvníky pestřejší, lákavější. Kynžvart má však svůj význam i pro zdejší obyvatele, pro nás, občany Karlovarského kraje. Je místem, které nám připomíná naši bohatou historii, je jedním z význačných míst našeho kraje, díky kterým se se svým městem, regionem, prostě se svým domovem identifikujeme," uvedl hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel ve svém proslovu.

Celkový příspěvek EU na rekonstrukci zámku činil bezmála 1,2 milionu EUR.

Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 11.6.2002 0:00