Domů Aktuality Na kardiologii pořídí přístroje za 59 milionů korun

Na kardiologii pořídí přístroje za 59 milionů korun

Karlovarská kardiologie, jedno ze šesti pracovišť v rámci ČR, která mají statut kardiovaskulárního centra 2. stupně, má hned dva důvody k oslavám. Jednak si připomíná pět let od provedení prvního intervenčního výkonu, jednak získala dotaci z evropského fondu ve výši 59 milionů korun, za kterou nakoupí 11 nových přístrojů.

Od července 2005 se na kardiologickém pracovišti v Karlových Varech mj. uskutečnilo 7 750 katetrizací a 3 190 angioplastik a pacientům bylo implantováno 547 kardiostimulátorů. „Důležitými milníky v historii oddělení bylo rozjetí programu radiálních katetrizací v srpnu 2006, implantace prvního kardiostimulátoru v květnu 2007, otevření lůžkového kardiologického oddělení v listopadu 2008 a udělení statutu kardiovaskulárního centra v prosinci 2009,“ vyjmenoval primář Michal Paďour.

Na počátku své existence mělo kardiologické oddělení tři lékaře, šest sester a dva sanitáře. V současné době se v kardiovaskulárním centru, které tvoří kardiologické oddělení a oddělení intervenční radiologie, střídá devět lékařů, osmnáct sester a osm sanitářů. Prvořadým úkolem centra je, aby na 300 tisíc obyvatel kraje mělo odpovídající péči, za kterou by jinak byli nuceni jezdit do Plzně, Prahy nebo Ústí nad Labem.

Kardiovaskulárními chorobami, tedy chorobami srdce a cév, v ČR ročně onemocní okolo 50 tisíc lidí. „To je opravdu velká zátěž. A právě proto vznikla síť kardiovaskulárních center, což je přínos nejen z medicínského, ale i ekonomického pohledu,“ zdůraznil Paďour.

Co se týče struktury karlovarského kardiovaskulárního centra, je podle primáře nyní třeba se zaměřit na cévní chirurgii, koronární jednotku a také rozšíření počtu kardiologických standardních lůžek. Cílem je, aby zde do dvou let bylo osm akutních a 30 standardních lůžek.

Datum aktualizace 30. 6. 2010 - 12:59