Domů Aktuality Senátoři a poslanci diskutovali o zdravotnické koncepci Karlovarského kraje

Senátoři a poslanci diskutovali o zdravotnické koncepci Karlovarského kraje

Na společném jednání, jehož tématem byla Strategie rozvoje zdravotnictví Karlovarského kraje, se s vedením kraje setkali regionální poslanci a senátoři a představitelé Karlových Varů, Sokolova a Chebu. Cílem schůzky bylo informovat všechny zúčastněné o problémech, s nimiž se potýká krajské zdravotnictví a diskutovat o připravovaném dokumentu.

V úvodu seznámila radní kraje pro oblast zdravotnictví Berenika Podzemská a člen projektového týmu Vilibald Knob přítomné se současným stavem zdravotnictví v regionu.  „Situace je opravdu kritická, chybí nám 60 lékařů a 120 sester,“ upozornila na alarmující nedostatek personálu v KKN, a. s. Berenika Podzemská.  Přestože v kraji působí dvě střední zdravotnické školy, sestry do nemocnice nenastupují. „U mladých sester je již velmi špatně nastaven systém vzdělávání, a není to o tom, že by sestry v regionu byly a odcházely jinam. Ony nejsou vůbec! Aby byly plnohodnotnými sestrami, musí dál na vyšší odbornou školu, která je v Plzni nebo v Praze. Pokud mladá absolventka po střední škole na tuto vyšší školu ve věku 20 let odejde, zpravidla už po absolvování v Praze nebo Plzni i zůstane. Náborovými příspěvky můžeme sestry přetáhnout z jiných zařízení, ale především musíme řešit otázku školství. Letos ze „zdrávky“ v Karlových Varech vyšly čtyři sestry, jenomže podle nové legislativy Evropské unie to nejsou sestry, ale jen pomocný zdravotní personál, ale přitom mají stejné vzdělání jako starší sestry v nemocnici. Jsou však jinak společensky a především finančně hodnoceny,“ vysvětlila Berenika Podzemská.

Ekonomickou situaci zdravotnického zařízení a jeho podfinancování především ze strany VZP podrobně popsal generální ředitel KKN a. s. Jiří Fojtík. „Ukazuje se, že ztráta nemocnice činí 50 milionů korun,“ uvedl Jiří Fojtík.  Hejtman Josef Novotný informoval o příspěvku kraje. „Nemocnici jsme uvolnili 20 milionů korun. Polovina půjde na nákup nového CT přístroje a druhá polovina do fondu odměn.“   

Poslanec Pavel Hojda (KSČM) považuje za důležité dosáhnout toho, aby byla KKN a.s ohodnocována VZP jako krajská nemocnice. „Pokud nedojde do budoucna ke změně stavu v rámci KKN a.s – nemůže přežít,“ uvedl Pavel Hojda s tím, že současný neutěšený stav KKN a.s. má dopad i na nedobrou personální situaci. Zároveň upozornil přítomné, že na případné změny v „úhradové vyhlášce“ nemají poslanci vliv.  Senátor Miroslav Nenutil (ČSSD) je jako člen zdravotního výboru ochoten se angažovat ve změně systému vzdělávání sester. K názoru na nutnost změny systému vzdělávání sester se přiklonil i poslanec Jaroslav Fiala (ČSSD). Poslanci a senátoři se rovněž dotazovali na variantu výstavby nové nemocnice „ na zelené louce“.  „Náš malý a chudý kraj nemá na to, provozovat ve všech třech nemocnicích  specializovanou péči v plném rozsahu. I kdyby nám nechyběli peníze, nezajistíme personál. Nedojde-li k centralizaci drahé specializované superspecializované péče, tak se jednotlivá oddělení začnou z personálních důvodů hroutit, “ odpověděla Berenika Podzemská.  Zdravotnická koncepce Karlovarského kraje navíc neexistovala. „Vytváříme koncepci, aniž existuje koncepce celostátní,“ konstatovala Berenika Podzemská.  

Dvouhodinovou diskusi ukončil hejtman Josef Novotný poděkováním všem přítomným. Všichni by se měli opět sejít za dva měsíce a diskutovat nad hotovou Strategií rozvoje zdravotnictví Karlovarského kraje.

Datum aktualizace 27. 3. 2009 - 09:40