Úvodní strana > Krajské listy > Karlovarský kraj žádá Němce o možnost přejezdu sanitek přes Sasko

 Karlovarský kraj žádá Němce o možnost přejezdu sanitek přes Sasko

Karlovarský kraj žádá Němce o možnost přejezdu sanitek přes Sasko
Karlovarský kraj se chce dohodnout se sousedním Saskem, aby české sanitky rychlé zdravotní záchranné služby mohly přejíždět přes německé území z Aše do Lubů u Chebu. Záchranná služba by tak o několik minut zkrátila čas potřebný pro záchranu lidských životů.
"Hovořil jsem o tom s vládním prezidentem saského kraje Chemnitz Karlem Noltzem, a slíbil mi, že udělá vše pro to, abychom získali povolení," říká hejtman Josef Pavel.

Oblast Lubů u Chebu je daleko od dosahu sanitky, která při výjezdech do příhraničního města nesplňuje zákonný limit 15 minut. Kraj proto požádal, aby tři sanitky mohly v naléhavých případech jezdit z Aše přes Horní Paseky, Bad Brambach a Plesnou do Lubů. Tato trasa je totiž dlouhá jen 17 kilometrů, zatímco oklikou podél státní hranice je o 12 kilometrů delší.

Pokud by Němci žádosti vyhověli, kraj by vyřešil problém se zajištěním záchranné služby v této oblasti. Na zřízení samostatné výjezdové stanice v Lubech nemá totiž dostatek personálu ani peníze.

Stejné potíže s pozdními termíny příjezdů sanitek má kraj i v Krušných horách, v okolí Žlutic a u Horního Slavkova. Posledně jmenovanou lokalitu by měl vyřešit chystaný nákup šesti nových, rychlejších sanitek. Na jejich nákup chce letos kraj vyčlenit 20 milionů korun. Ve Žluticích zvažuje zřídit výjezdovou stanici, která by sloužila i v případě nehod na mezinárodní silnici I/6 z Prahy do Chebu. Otázka Krušných hor není zatím vyřešena.
Za stránku zodpovídá:
Datum vydání: 3.3.2003 0:00