Domů Aktuality Krajům se nelíbí zákon o přezkoumávání hospodaření samospráv

Krajům se nelíbí zákon o přezkoumávání hospodaření samospráv

Krajům se nelíbí návrh zákona o přezkoumávání hospodaření územních samosprávních celků. Hejtmani kvůli němu na dnešním zasedání Rady Asociace krajů ČR na Karlštejně ostře kritizovali vládu. Zákon, podle něhož budou hospodaření krajů kontrolovat úředníci ministerstva financí (MF), podle nich přinese jen další centralizaci a nárůst byrokracie. Doposud hospodaření kontrolovali nezávislí auditoři. MF kritiku však předlohy odmítá.
"Málokdo si uvědomil, jak ničivý dělobuch pustila vláda do světa," řekl hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský. Podle něj celá zákonná úprava, kterou společně s hejtmanem Středočeského kraje Petrem Bendlem označil za skandál, navíc zpochybňuje práci auditorů. Mluvčí MF Marek Zeman tvrzení hejtmanů odmítl. "Práci auditorů nezpochybňujeme. V Evropské unii ale není možné, aby hospodaření veřejné instituce kontroloval soukromý auditor," řekl Zeman.

Hejtmani však argument koaličního kabinetu, že přijetí zákona vyžaduje mimo jiné i Evropská unie, zavrhli. "Nemáme jediné stanovisko z Bruselu, že by něco podobného vyžadovali," uvedl hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel a zároveň vyjádřil obavy z dalšího zvyšování počtu úředníků. V rámci nového zákona na krajských úřadech zřejmě vzniknou dislokovaná pracoviště ministerstva financí, jehož pracovníci se budou věnovat pouze finanční kontrole hospodaření samosprávních celků.

Ministerští úřadníci se však brání, že stejnou práci dělali již dříve a obava z nárůstu zaměstnanců je tak zbytečná. "Obavy, že by dramaticky vzrostl počet úředníků opravdu nemohu potvrdit," uvedl Zeman.

Celý zákon je ale podle Bendla zcela zbytečný. Kraje podle něj již nyní kontrolují všechna ministerstva. "Děje se tak pokaždé, když žádáme o různé finanční prostředky a dotace," uvedl. Za snahou kontrolovat hospodaření krajských úřadů podle středočeského hejtmana stojí ministerští úředníci, kteří se nedokázali smířit s pokračující decentralizací, a bojí se tak o svá místa.

Návrh zákona, který by měl začít platit nejpozději v září, již úspěšně prošel hlasováním v Poslanecké sněmovně i v Senátu. Nyní čeká jen na podpis prezidenta Václava Klause. Hejtmani ale chtějí prezidenta přesvědčit, aby zákon vrátil k projednání zpět do parlamentu. "Prezidentovi jsme společně zaslali dopis, ve kterém ho žádáme, aby zákon nepodepisoval," uvedl Bendl.
Datum aktualizace 27. 10. 2004 - 09:37