Domovská stránka > Cykloportál > Příroda > Sychravův smrk

Sychravův smrk

Sychravův smrk V údolí Velké Libavy ve Slavkovském lese se nachází několik velkých smrků. Je to asi nejbohatší oblast na výskyt velkých smrků v celém Karlovarském kraji. Nachází se zde i nejmohutnější smrk nejen Slavkovského lesa, ale zřejmě i celého Kraje a dokonce třetí nejsilnější smrk v České republice. 
Býval to solitérní strom (rostl osamoceně) a jmenuje se Sychravův smrk. Jeho obvod je přes 490 cm, dosahuje výšky téměř 36 m a stáří je odhadováno na 240 let. Přesto, že není veřejnosti tak známý jako Král smrků nedaleko Mariánských Lázní a nedosahuje ani jeho výšky, jeho obvod kmene je však větší a je asi o 40 let starší.
Sychravův smrk je chráněným stromem a jeho kmen vzbuzuje opravdu údiv, protože je velmi nápadný silným válcovým tvarem. I když mu vichřice v prosinci 1999 poškodila korunu a vylámala mnoho větví, zdá se, že mu to příliš neublížilo a stále to je vitální smrk. Lesy ČR jej označily tabulkou s nápisem Sychravův smrk - významný strom.
Na kole se ke smrku dostaneme po pěší žluté značce z rozcestí Hvězda u Kladské, nebo z druhé strany z modrožlutého rozcestí na silnici v bývalých Dolních Lazech. Nejbližší cyklotrasa č.2136 prochází přes rozcestí v Horních Lazech, kde musíme z cyklotrasy odbočit a pak přes Horní Lazy a Štipkovnu sjedeme k Velké Libavě, kde se napojíme na zmiňovanou žlutou značku

Sychravův smrk Sychravův smrk Síla kmenu v porovnání s mým kolem

 

 

 

Datum vydání: 14.12.2007 12:04