Domovská stránka > Cykloportál > Příroda > Pastýřský buk

Pastýřský buk

Pastýřský buk v LazechBuk je chráněný od 1995 r.Roste v obci Lazy poblíž silnice z Kynžvartu do Kostelní Břízy v nadmořské výšce 807 m. Je to buk lesní, vysazen byl kolem roku 1800 a říká se o něm, že je nejkrásnějším stromem ve Slavkovském lese. Podle posledního měření (v roce 2003) má obvod kmene 588 centimetrů, výšku 22 metrů. Je to solitérní strom a svými různě propletenými větvemi vypadá velmi působivě. Jeho hlavní kmen se ve výšce kolem 1,5 m rozděluje na tři hlavní mohutné větve, vlastně už samostatné kmeny. Buk je chráněný od roku 1995. Ve 2. ročníku ankety Strom roku, v roce 2003, skončil s 5783 hlasy na druhém místě, jen o 281 hlasů za vítězným bukem u kostela v Jihlavě.
Nejbližší cyklotrasa je č.2136, ze které odbočíme na rozcestí v Horních Lazech a sjedeme do vsi. Strom se nachází za posledním domem v Lazech ve směru na Kostelní Břízu. Pokud nechcete přeskakovat ohradník je nejlepší obejít dům zprava. Cesta k němu nevede a na kole se ke stromu nedostaneme. Informační tabule se nachází u ohradníku vlevo od Pastýřský bukdomu.  
Podle  Kmen bukupověsti vyrostl z hole, kterou tady zabodl do země starý ovčák. Kdysi v dobách, kdy naší krajinou proháněli pastevci svá stáda, jeden ovčák vedl své stádo na rozlehlou pastvinu nad vesnicí. Sedl si na své oblíbené místo a kochal se pohledem do kraje, když tu se náhle obloha začala zatahovat a chystalo se k bouři. Pastevec zabodl hůl do země a začal svolávat stádo. Druhého dne se na pastvinu vrátil a ke svému úžasu zjistil, že hůl, kterou nechal v zemi, se začala zelenat. Nechal ji tedy na svém místě. Z hole pak vyrostl nádherný buk s rozložitou korunou plnou propletených větví.

Datum vydání: 24.2.2008 21:28