Domovská stránka > Cykloportál > Cyklovýlet na Manský Dvůr

Cyklovýlet na Manský Dvůr

​Dne 1. 5. 2015 od 10 hodin proběhne na Manském Dvoře odhalení památníku k 70. výročí zavraždění neznámého zajatce na tomto statku.
Využijte tuto událost a udělejte si cyklistický výlet na místa, kde jste možná ještě nebyli. Součástí programu bude kromě jiného také prezentace „Minulost, současnost a budoucnost Manského Dvora“.

Podrobnější informace najdete v pozvánce.

Manský Dvůr se nachází nedaleko Dolního Žandova - http://www.mapy.cz/s/hmDq

Město Cheb bylo americkou armádou osvobozeno již 28. dubna a ještě tři dny nato, 15 km od Chebu nacisté vraždili. Zajatec, jehož jméno se dosud nepodařilo zjistit je pohřben někde na Manském Dvoře.

Manský Dvůr.
Do první světové války patřil ke kynžvartskému panství hraběte Metternicha. Po první světové válce se z něho v rámci pozemkové reformy stal tzv. zbytkový statek, který počátkem 30. let výměnou a přikoupením dalších pozemků získala rodina významného pražského architekta prof. arch. Dr. Ing. Milana Babušky. Zdevastovaný dvůr a zaplevelené pozemky zveleboval až do druhé světové války. Architekt Babuška statek opravil, nechal vystavět soustavy vodních nádrží v údolí a postavil si novou vilu. Manský dvůr natolik získal na kráse, že po zabrání Sudet statek přešel na vůdce sudetských Němců Konráda Henleina. Během války vzniklo menší křídlo, které uzavřelo druhý dvůr. Po válce se vrací původní majitel, ale působí zde jen do roku 1948. Poté je statek znárodněn. Během tohoto období statek v rámci různých reorganizací přechází na různé majitele, naposledy na Agrokombinát Dolní Žandov. Dříve prosperující statek značně zchátral. Když se dvůr vrátil původní rodině majitele, začíná se Manský Dvůr postupně rekonstruovat.

Datum vydání: 19.4.2015 18:00