Domovská stránka > Cykloportál > Cyklovýlet na Dyleň

Cyklovýlet na Dyleň

​Stejně tak jako v loňském roce pořádá občanské sdružení Život na Dyleň cyklistický výlet na horu Dyleň. Vrchol Dyleně (940m) bude pro účastníky výletu otevřen a Klub českých turistů zde zajišťuje občerstvení. Budete mít možnost projít si areál a vystoupit na vyhlídkovou věž, odkud se naskýtá při dobrém počasí nádherný výhled na okolí. Akce se pořádá v sobotu 16.května 2015.

Trasa výletu
Sdružení Život na Dyleň

Traduje se, že hora Dyleň si počasí vytváří sama. Proto v dyleňských lesích nacházíme řadu studánek a potůčků s křišťálovou vodou, z nichž nejvýznamější a nejznámnější je „Granátový pramen“, který vyvěrá až na samé hranici s SRN.

Asi 200m východně při cestě po státní hranici je známý „Mittelpunkt Europeas“- Střed Evropy. Jeden z mnoha známých geografických středů. Nedaleko od něj můžeme vidět Napoleonův kámen. V roce 1813 Napoleon II. (syn Napoleona Bonaparta) nechal v souvislosti s výstavbou silnic v Evropě hledat střed Evropy a při této události mu byl na kámen vytesán letopočet 18N13. Další na kameni vytesaný letopočet 1844 připomíná rok, kdy se ustálila hranice mezi Českým královstvím a Bavorskem. U černého hraničního křížku vpravo je vytesaná šipka, která údajně ukazuje směr na společnou Hraniční cestu, kterou probíhá státní hranice.

Uprostřed hory na západní straně lze dosud vidět rozvaliny první české turistické chaty, ve které ještě v roce 1947 nejeden „dyleňák“ tančil a štěstí našel.

Po válce zanikla řada osad, hora Dyleň byla přeťata „dráty“hraničního pásma a na vrcholu hory vybudovali vojáci rozsáhlý areál pro radiotechnické jednotky. Dnes je tento areál v soukromém vlastnictví a pro veřejnost je přístupný jedenkrát do roka, vždy jeden z květnových víkendů. V areálu se nachází vysílače televize Prima, Českého rozhlasu, ale zejména rádia Egrensis, kterému vrchol hory Dyleň dnes patří.

Datum vydání: 21.4.2015 14:00