Domovská stránka > Cykloportál > Podpořme evropskou iniciativu ZÓNA 30

Podpořme evropskou iniciativu ZÓNA 30

Logo zona 30

MĚSTA BYLA STAVĚNA PRO LIDI, NE PRO AUTA
Po dvouměsíčním legislativně kontrolním procesu Evropská komise oficiálně schválila Evropskou občanskou iniciativu ZÓNA 30, která udělá z našich ulic příjemnější místo k životu.
Omezení rychlosti na 30 km/h je levný a jednoduchý způsob, jak zvýšit bezpečnost dopravy, snížit množství nečistot v ovzduší a současně podpořit promyšlenější možnosti cestování. Tento rychlostní limit vede k plynulejší dopravě a menším dopravním zácpám. Brzdné dráhy aut jsou kratší a tak se  chodci a cyklisté mohou pohybovat po ulicích beze strachu.


Organizátoři nové „Evropské občanské iniciativy“ musí během jednoho roku shromáždit více než 1 milion podpisů v nejméně sedmi různých členských státech EU. A lidé již mohou tuto petici podepisovat. Až dosud byli evropští zákonodárci při jednání o omezení rychlosti spíše bezmocní. V r. 1987 vyhlásila Evropská komise legislativní postup, kterým zavede celounijní rychlostní limity. K ničemu konkrétnímu však od té doby nedošlo, protože odpůrci namítali, že rychlost na silnicích je mimo kompetence EU. To však již neplatí. Výsledek legislativní kontroly ukázal, že EU je tím pravým orgánem, který by měl určovat normy, jako je např. rychlostní limit 30 km/h. Tím se jednání konečně dostávají ze slepé uličky. Podepisování již začalo.

Chci podepsat petici
(na stránce petice klikněte na ANO CHCI, vyberte zemi, vyplňte svá data a odešlete)

Minimální počet signatářů v ČR je 16500.

 

Datum vydání: 1.1.2013 0:00