Domovská stránka > Cykloportál > Dálkové trasy EuroVelo

Dálkové trasy EuroVelo

Jarda Martinek národní cyklokoordinátor

Nadace Partnerství a Centrum dopravního výzkumu, které koordinují v Česku přípravu podmínek pro vyznačení tras EuroVelo představily na pražském veletrhu cykloturistiky For Bikes základní metodiku pro značení evropských tras v České republice. K tomu bude potřeba přečíslovat některé dálkové národní trasy, především ty, po kterých povedou trasy EuroVelo. Proto čeká Česko v následujících letech poměrně významná reorganizace sítě cyklistických značených tras.  


V nové sezóně čeká na cyklisty řada změn. Páteřní trasy budou postupně přečíslovány tak, aby nejvýznamnější z nich měly jen jedno či dvouciferné označení. Na některých dálkových trasách se v letošní sezóně poprvé objeví modrožluté značení tras evropské cyklistické sítě EuroVelo. Všechny novinky, stejně jako informace o dálkových trasách v ČR, najdou všichni zájemci na http://www.ceskojede.cz/.

Nově postavené stezky i původní cesty s vyloučením nebo omezením motorové dopravy se staly základem páteřní sítě dálkových tras. Pod souhrnnou značkou Česko jede ji představil národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek. Systém značení cyklotras v ČR funguje od roku 1998, kdy většina tras byla vedena po silnicích. Během posledních let však bylo postaveno velké množství nových cyklostezek, které byly často vedeny mimo hlavní koridory.

„Systém číslování tras v ČR se musí změnit, aby návštěvníci na první pohled poznali, jaký komfort a jakou úroveň služeb mohou očekávat. Nejlépe vybavené by měly být mezinárodní trasy a trasy národního významu,“ vyjádřil své přesvědčení národní cyklokoordinátor. Jaroslav Martinek představil také novou podobu značení, která se již během letošního roku objeví na hlavních českých cyklotrasách. Největší změnou, se kterou se cyklisté v Česku setkají již během této sezóny, budou tabulky s modro-žlutým logem a s číslem některé z tras transevropské sítě EuroVelo.

Mapa dálkových tras v České republice

Mapa evropských značených tras (EuroVelo)

Datum vydání: 8.4.2013 0:00