Domovská stránka > Cykloportál > Sněžné kolo neboli "Kejtrak"

Sněžné kolo neboli "Kejtrak"

Snezne kolo - Ktrak
Patříte mezi milovníky horské cyklistiky a zároveň lyžování? Máme pro vás jeden zajímavý tip, říká se mu KTRAK. Stačí si pořídit ke svému horskému kolu speciální zimní příslušenství, díky kterému můžete jezdit po dosud nepřístupných místech, jako je led a sníh. Cenově se tato zimní supervýbavička pohybuje okolo dvanácti tisíc korun a její montáž zvládne opravdu každý.

Systém vznikl v Kanadě v roce 2006 a dostal název KTRAK. Do České republiky se jako novinka dostává o čtyři roky později. Ktrak je vlastně jen doplňková sada na běžné horské kolo, která z něho udělá něco jako skibob se šlapacím pohonem. Sadu namontujeme místo předního a zadního kola běžnými rychloupínáky během několika minut. Používá se v pricipu stejně jako běžné kolo, jen musíme trochu změnit způsob jízdy, protože místo předního kola máme lyžinu. Můžeme na něm tedy šlapat a brzdit, ale primárně je Ktrak určen ke sjezdu.

K tomu, aby se vám dostala do krve pořádná dávka adrenalinu, vám ale postačí i nepatrný svah,“ říká mladý downhilový jezdec Dominik. Ten je jedním z prvních Čechů, kteří měli možnost si Ktrak ozkoušet na vlastní kůži. Jezdci upřednostňují spíše jízdu z prudkého svahu, ale kolo lze stejně tak dobře využít i na rovině. “Jízda po rovině je možná také, ale ideálně s běžným předním kolem a pláštěm typu "traktor" na přední vidlici,“ dodává Dominik. V takové úpravě je podle něj nejlepší jezdit po maximálně osmicentimetrové sněhové pokrývce. To pravé jsou pro Ktrak ale kopce - čím delší a prudší svah je, tím lépe. Výhodou jsou brzdy, jezdec se tak nemusí bát, že by na konci sjezdovky nezastavil.

Touha jízdy po sněhu s vlastním pohybem ale neni nová. Ital Martin vymyslel něco, jako sněžný skůtr poháněný vlastní silou. No posuďte sami.

Datum vydání: 19.1.2011 0:00