Domovská stránka > Cykloportál > KARLŮV BĚH

KARLŮV BĚH

Karlův běh
Letošní jubilejní 40. Karlův běh na lyžích je za námi.
Ve dnech 12. - 13. února 2011 se uskutečnil již čtyřicátý ročník běhu na lyžích na Božím Daru v Krušných horách a jako tradičně jej pořádá Lyžařský klub Slovan Karlovy Vary.
Pořadatel připravil 4 trasy - o délkách 10, 21, 30 a 45 km. Start i cíl byl u celnice na Božím Daru.
Výsledková listina, foto na KTFOTO

Karlův běh je masový lyžařský běh a za dobu své existence stal mezi lyžaři skutečným pojmem a každoročně obsazuje pomyslnou stříbrnou či bronzovou pozici mezi dálkovými běhy v ČR.

S ideou uspořádat dálkový lyžařský běh přišel Jan Praveček starší, nestor běžeckého lyžování na Karlovarsku a Jirka Čáslavský koncem 60. let. Tehdejší doba byla nejen dobou politického uvolnení, ale i dobou kdy vznikali v řade zemí Evropy dálkové lyžařské běhy. V roce 1969 se jako reakce na účast našich lyžařů ve Švédsku rodí Jizerská 50 a hned rok poté Karlův běh. A proč Karlův? Vetšina pořadatelů byla z Karlových Varů a podařilo se jim prosadit nepolitické pojmenování po Karlu IV. Logem závodu se stal sněhulák s královskou korunkou na lyžích. Na startu prvního ročníku stálo 35 odvážlivců, kteří absolvovali prošlápnutou trasu 25km na Plešivec a zpět do Božího Daru. Ženy otáčely svou trasu v průseku nad Barborou a měřila 15km. Podle dobového svědectví vyhrála první žena (dorostenka Jitka Konatová) štangli salámu a první muž (Egon Hofmann), láhev věhlasného bylinného likéru. Vítězové prvního ročníku si tak mohli o dnešních vzorně upravených stopách a finančních odměnách jen zdát.

Trať závodu se postupně vyvíjela. Od 4. ročníku byla trať prodloužena na 30 km až na Pernink a zpět na Boží Dar. Tato trasa se pak různě upravovala podle aktuálních sněhových podmínek a podle toho jak úseky tratě rozjezdili lesáci. Start a cíl závodu býval na pláni před Božím Darem. Po roce 1989 se z důvodu větší atraktivity závodu začalo jezdit na okruzích s divácky vděčným průjezdem obcí. Od 28. ročníku (1999) se závod koná ve dvou dnech - sobota a neděle. První den se jedou závody volnou technikou a druhý den klasicky. Hlavní závod celého víkendu je nedělní běh na dlouhé tratě klasicky. Stopy byly v prvních ročnících závodu prošlapávány, později měli organizátoři ze Slovanu Karlovy Vary k disposici jeden z prvních sněžných skůtrů v Čechách. Dnes jsou tratě vzorně upravovány špičkovými stroji Prinot, tak jak je to standardem i jinde ve světě. Stejně jak se měnily tratě závodu, tak se měnily a narustaly i počty startujících. První ročníky absolvovalo okolo 150 startujících. Zatím absolutního rekordu dosáhl Karlův Běh v roce 1987 počtem 1464 účastníků. Po revoluci došlo k určitému snížení celkového počtu startujících na cca 700 lyžarů.

Datum vydání: 2.2.2011 0:00