Domovská stránka > Cykloportál > Ostrovská cyklozastávka

Ostrovská cyklozastávka

V prosinci loňského roku otevřelo město Ostrov pro veřejnost opravenou železniční zastávku na zrušené trati do Jáchymova. Od roku 1957, kdy byla trať zrušena stála zastávka bez využití až do doby, kdy místo staré tratě vybudovalo město cyklostezku. Pak se v okolí města vyznačily dva okruhy pro cyklisty, dnes známé jako Ronda. Když už to vypadalo, že nevyužitá zastávka bude zbourána, rozhodlo se město zastávku opravit do původní podoby pro potřeby cykloturistů.

​Zastávka z dob Rakouska-Uherska byla původně slavnostně otevřena 22. prosince 1896, bez využití byla více než 50 let. Provoz trati byl definitivně ukončen v roce 1957 kvůli rozšíření silnice do Jáchymova. Poslední vlak vyjel z ostrovského nádraží 3. srpna 1957. Pro Ostrov je zastávka již jedinou připomínkou bývalé železniční dráhy do Jáchymova, podobná stavba se nedochovala ani nikde jinde v regionu.

Opětovné otevření zastávky proběhlo přesně po 121 letech – tedy 22. prosince 2018. Dnes je zastávka opravena a slouží cyklistům jako odpočívadlo a část zastávky slouží jako malé muzeum s informacemi o historii Jáchymovské trati. Zastávka je v podstatě dělaná pro cyklisty, takže bude otevřena přes sezónu od dubna do října. Veřejné toalety, které jsou také součástí zastávky, budou otevřeny celoročně.

Datum vydání: 12.2.2018 7:00